Brak sygnału w telewizorze z dekoderem? Jak naprawić odbiór telewizji?

Telewizja każdego dnia dociera do milionów osób w Polsce. Jak poradzić sobie z najczęstszymi awariami? Sprawdź, jak rozwiązać problem, jakim jest brak sygnału w telewizorze z dekoderem.

Dla licznych odbiorców telewizji brak sygnału w telewizorze z dekoderem może stanowić poważny problem. Nie zawsze jednak potrzebna będzie interwencja pomocy technicznej. Najczęstsze problemy z brakiem sygnału można rozwiązać samodzielnie. Przekonaj się, że nie jest to wcale takie trudne.

Telewizor działa, ale brak sygnału – co zrobić?

Zakup nowego telewizora to świetna okazja, żeby wrócić do swoich ulubionych filmów i seriali. Tradycyjne stacje telewizyjne udostępniają za darmo swoje programy w ramach telewizji cyfrowej. Chcąc je odbierać, trzeba posiadać telewizor z dekoderem w standardzie DVB-T2. Zmiana standardu pozwoliła znacznie zwiększyć jakość nadawanych programów. Jak rozwiązać problem, jakim może być brak sygnału w telewizorze z dekoderem?

Stare odbiorniki nie posiadają wbudowanych dekoderów, które są w stanie obsługiwać nowy format. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup nowego telewizora lub dekodera, który to umożliwia. Wówczas wszystkie dostępne za darmo programy będzie można odbierać bez przeszkód.

Jak sprawdzić dekoder i antenę?

Brak sygnału, zakłócenia lub nieprawidłowe wyświetlanie się obrazu mogą być spowodowane źle podłączoną anteną. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj skierować ją w innym kierunku. Starsze i mniejsze anteny mogą słabo odbierać sygnał telewizyjny, szczególnie w dużych miastach lub daleko od odbiorników. Wówczas warto wymienić antenę na bardziej solidną.

W sytuacji, gdy otrzymałeś dekoder od dostawcy telewizji, wystarczy się z nim skontaktować i zapytać, czy obsługuje on nowy standard. Źródłem sygnału jest antena, dlatego to tam należy upatrywać większości problemów. Jeśli stary telewizor nie posiada tunera DVB-T, wówczas poprzez kabel antenowy trzeba najpierw połączyć się z dekoderem.

Awaria telewizji – gdzie szukać pomocy?

W sytuacji, gdy pojawi się brak sygnału w telewizorze z dekoderem, a wszystko jest prawidłowo podłączone, można sprawdzić, czy TV nie jest ustawiony na wyświetlanie obrazu z HDMI. W ten sposób można podłączyć do odbiornika komputer lub konsolę, a poprzedni użytkownik mógł zapomnieć zmienić źródło sygnału. Kabel HDMI jest bardzo przydatny, jeśli chce się strumieniować obraz na telewizor, a przełączenie się znów na telewizję jest banalnie proste.

Polecamy:  Jak połączyć zegarek Xiaomi z telefonem?

Która dioda sygnalizuje źle podłączony kabel antenowy – przyczyny braku sygnału TV

Awaria odbiornika lub dekodera to najgorszy scenariusz. Zanim stwierdzi się usterkę, warto odłączyć zasilacz i poczekać przynajmniej 10 sekund. Po ponownym podłączeniu wszystko powinno się zresetować. Dotyczy to szczególnie inteligentnych telewizorów, w których mogą wystąpić problemy z oprogramowaniem. Oglądanie telewizji naziemnej jest dostępne za darmo dla każdego.

Na ekranie telewizora może pojawić się komunikat o nieprawidłowym sygnale z anteny. Wówczas warto sprawdzić przewód. Czasem jakość sygnału jest po prostu zbyt niska i trzeba zamontować mocniejszą antenę lub wzmacniacz sygnału.

Brak sygnału w telewizorze z dekoderem lub zakłócenia – jak włączyć dekoder cyfrowy?

Do włączenia dekodera używa się innego pilota niż w przypadku telewizora. Warto się upewnić, że wybrało się właściwy pilot, zanim stwierdzi się, że odbiornik nie działa. Upewnij się również, że telewizor jest prawidłowo podłączony do dekodera. Jeśli sygnał z nadajnika dociera do odbiornika, ale jest zbyt słaby, wówczas pojawią się zakłócenia.

Na dekoderze powinny świecić się zielone diody. Kolor czerwony oznacza, że coś nie działa prawidłowo. Brak sygnału w telewizorze z dekoderem może mieć różne przyczyny zewnętrzne, na które nie ma się wpływu.

Kiedy nadawca prowadzi prace konserwacyjne?

Jedną z przyczyn awarii mogą być prace konserwacyjne prowadzone przez dostawcę. Wówczas nie będzie docierał sygnał do telewizora, nawet jeśli wszystko będzie podłączone prawidłowo. Należy sprawdzić, czy dostawca telewizji nie udostępnił w internecie komunikatu o planowanej przerwie w nadawaniu. W przypadku problemów z konfiguracją sprzętu warto zajrzeć do instrukcji i sprawdzić, czy kabel antenowy jest podłączony w prawidłowy sposób.

Mimo postępu technologicznego wciąż nie brakuje miłośników i zwolenników klasycznej telewizji. To medium cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ale czasem sprawia problemy techniczne, szczególnie osobom starszym. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami.