Warto wiedzieć, jak sprawdzić podzespoły komputera przed jego zakupem. Taka wiedza pozwoli Ci wybrać sprzęt idealnie dopasowany do potrzeb oraz budżetu. Dowiedz się, co warto sprawdzić.
Wybór komputerów na rynku jest ogromny – małe i kompaktowe laptopy, stacjonarne pecety, sprzęt gamingowy. Od ilości parametrów i specyfikacji może się zakręcić w głowie. Jaka karta graficzna? Który procesor? Ile pamięci RAM? To pytania, na które warto znaleźć odpowiedź, ale najpierw trzeba się dowiedzieć, jak sprawdzić podzespoły komputera.
Spis treści:
Jak sprawdzić podzespoły komputera z poziomu Windowsa?
Mając do czynienia z komputerem, który posiada system operacyjny Windows 10 lub 11, sprawdzenie specyfikacji jest banalnie proste. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę Twojego komputera i na pasku bocznym wybrać „Właściwości”. W pierwszym u góry polu znajdziesz specyfikację komputera i jego komponenty.
W oknie wyświetlą się informacje na temat specyfikacji sprzętu oraz systemu operacyjnego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić podzespoły komputera z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania, musisz zainstalować oprogramowanie diagnostyczne.
Parametry i specyfikacja – dlaczego warto je znać?
W przypadku komputerów stacjonarnych warto znać specyfikację podzespołów, ponieważ dzięki temu można zaplanować upgrade sprzętu. Także informacje o systemie mogą okazać się przydatne – Windows w wersji 32-bitowej nie poradzi sobie z większą ilością pamięci RAM, więc jej zakup bez zmiany oprogramowania nie ma sensu.
Dane na temat wersji systemu są łatwo dostępne we wspomnianym wcześniej oknie. Także programy diagnostyczne, takie jak CPU-Z, wyświetlą szczegółowe informacje systemowe. Każdy użytkownik powinien znać swój sprzęt.
Czy menedżer urządzeń w systemie Windows 11 pokazuje całą specyfikację komputera?
Chcąc uzyskać więcej informacji na temat podzespołów, możemy sprawdzić je w menedżerze urządzeń. Znajdują się tam podstawowe informacje na temat płyty głównej, procesora czy podłączonych urządzeń peryferyjnych. Podzespoły znajdują się tam w poszczególnych grupach, co ułatwia zarządzanie częściami komputera.
Chcąc dokładnie poznać wydajność komputera, trzeba jednak sięgnąć po oprogramowanie diagnostyczne. Menedżer urządzeń to świetne rozwiązanie w kwestii instalacji i aktualizacji sterowników. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą jednak zainteresowani nie tylko modelem komputera i podzespołów, ale też wydajnością. Najlepiej sprawdzić specyfikację komputera przy pomocy jednego z programów diagnostycznych.
Jak sprawdzić model laptopa?
W przypadku komputerów przenośnych sprawa jest znacznie prostsza. Większość z nich posiada na obudowie oznaczenie modelu. Nie oznacza to jednak, że te same modele nie mogą różnić się parametrami. Oprogramowanie, które pozwala sprawdzić wydajność sprzętu, pozwoli ustalić, ile pamięci RAM ma dany laptop, jakiego rodzaju kartę graficzną posiada komputer i wewnątrz komputera znajduje się dysk SSD.
Przed zakupem laptopa warto sprawdzić model karty graficznej. Zintegrowane układy graficzne pozwalają wprawdzie na komfortowe i wygodne korzystanie z laptopa na co dzień, ale nie nadają się do gier lub bardziej wymagających prac. Warto wiedzieć, czy dedykowana karta graficzna znajduje się w naszym komputerze przenośnym.
Dlaczego warto sprawdzić parametry komputera z systemem Windows przed zakupem?
Wiedza na temat tego, jak sprawdzić podzespoły komputera, przyda się podczas zakupu sprzętu. Można w ten sposób sprawdzić numer seryjny laptopa, specyfikację karty graficznej lub ogólne parametry komputera z Windowsem. Także starsze i niewspierane już systemy, takie jak Windows 7 i Windows 8, pozwalają szybko sprawdzić specyfikację komputera.
Procesor, dysk i pamięć RAM – na co zwrócić uwagę?
Sprawdzając poszczególne podzespoły, warto bardziej zagłębić się w temat. Procesory i karty graficzne dostępne są w różnych wariantach. Znajomość podzespołów komputera pozwala podjąć trafną decyzję dotyczącą zakupu. Szczegółowe informacje o parametrach podzespołów można sprawdzić na stronie producenta sprzętu. Warto znać parametry urządzeń, które ma się w swoim komputerze i w pełni korzystać z ich możliwości.
Warto zagłębić się nie tylko w podstawowe informacje, takie jak ilość zainstalowanej pamięci RAM, ale też sprawdzić temperaturę procesora oraz karty graficznej podczas pracy pod maksymalnym obciążeniem. Pozwoli to sprawdzić nie tylko podstawowe dane, ale też określić, czy system chłodzenia jest wystarczająco wydajny.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne