Co to jest internet rzeczy? Internet of things (IoT) to przyszłość?

Nowoczesne technologie są obecne na każdym kroku. W każdym domu można znaleźć urządzenia smart. Ekspansja technologiczna jest widoczna coraz bardziej. Dowiedz się, co to jest internet rzeczy i jak może wpłynąć na Twoje życie.

Wyjaśnimy, co to jest internet rzeczy i jak może wpłynąć na otaczającą rzeczywistość. Postępująca cyfryzacja i automatyzacja to procesy, które nierozerwalnie się ze sobą łączą. Inteligentne urządzenia, które można ze sobą połączyć, dają ogromne możliwości. Jakie?

Co to jest internet rzeczy i skąd się wziął ten pomysł?

Termin ten pojawił się po raz pierwszy w 1999 roku. Pierwotnie oznaczał po prostu sieć połączonych ze sobą przedmiotów. Z czasem jednak udało się w niego tchnąć znacznie więcej życia. Stało się to możliwe dzięki temu, że znacznie rozwinęły się zarówno technologie internetowe, jak i czujniki, które pozwalają na monitorowanie stanu faktycznego.

O tym, co to jest internet rzeczy, w niedługim czasie dowie się każdy. To technologia, która umożliwia zdalny dostęp i automatyczną kontrolę urządzeń połączonych w jedną sieć. Dzięki standardowi 5G i szybkiemu internetowi mobilnemu urządzenia mogą komunikować się ze sobą bezprzewodowo, a jednostka centralna pozwala na konfigurację parametrów z wykorzystaniem AI.

Technologia Internet of things i jej zastosowanie biznesowe

IoT można wykorzystywać do różnych celów – codziennych, przemysłowych czy biznesowych. W ten sposób można podnosić wydajność przedsiębiorstw lub szukać oszczędności, na przykład poprzez inteligentne zarządzanie oświetleniem. Czujniki pozwalają zbierać dane i analizować je w czasie rzeczywistym, żeby zyskać optymalne parametry pracy urządzeń i systemów.

Informacje na temat pracy urządzeń są zbierane przy pomocy czujników. Jest to możliwe dzięki rewolucji technologicznej, która sprawiła, że większość z nich to dzisiaj łatwo dostępne i niedrogie urządzenia. Systemy obrabiają dane za pomocą modeli AI oraz algorytmów. Dzięki temu w każdym sektorze przedsiębiorstwa  można przeprowadzić optymalizację i uzyskać lepszą wydajność.

Polecamy:  Smartwatch na komunię dla chłopca – jaki zegarek wybrać?

Przemysłowe zastosowanie technologii IoT

Chcąc wiedzieć, co to jest internet rzeczy i jakie daje możliwości, trzeba skupić się na przemyśle. To właśnie procesy produkcyjne dają najszersze możliwości optymalizacji. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala w pełni wykorzystać potencjał maszyn i ograniczyć liczbę awarii spowodowanych błędami ludzkimi do zera. Infrastruktura przemysłowa, która wsparta jest systemem IoT, może gromadzić i przetwarzać dane, dzięki którym można sterować całym procesem w prosty i intuicyjny sposób.

Użytkownicy i urządzenia w chmurze

Charakterystyczną ceną IoT jest połączenie wszystkich urządzeń i użytkowników w chmurze. Dane przenikają się do tego stopnia, że możliwe jest tworzenie inteligentnych domów, a nawet inteligentnych miast. Tak rozbudowane systemy wymagają wysokiego poziomu integracji i dobrze zaplanowanej łączności. Dopiero w sytuacji, gdy można podłączyć wszystkie urządzenia do systemu, IoT będzie przynosił pełne korzyści.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji i sieci w przemyśle

Mając wiedzę o tym, co to jest internet rzeczy, można wdrożyć tę technologię w zakładach przemysłowych na dużą skalę. Dzięki temu ingerencja człowieka jest zdecydowanie mniejsza. Trzeba jednak udostępniać dane zbierane przez czujniki za pomocą infrastruktury, a konserwacja i monitoring systemu jest kosztownym procesem.

Urządzenia mogą łączyć się ze sobą przez Wi-Fi lub Bluetooth, zależnie od skali. Dzięki temu można uzyskiwać świetne wyniki w kwestii optymalnego wykorzystywania zasobów. Coraz więcej firm interesuje się, czym jest internet rzeczy i jak zastosować IoT do poprawy funkcjonowania organizacji.

Jak aplikacje IoT wpłyną na codzienne życie?

IoT to nie tylko przemysł i biznes. Istnieje coraz więcej zastosowań internetu rzeczy w codziennym życiu. Dzięki IoT można sterować inteligentnym domem, w którym wszystkie urządzenia są zintegrowane w jeden system i działają wspólnie. Od zegarka, przez automatyczne rolety, po bramę garażową – wszystkie urządzenia mogą zbierać i wymieniać dane dzięki temu, że są wyposażone w czujniki.

Koncepcja IoT cały czas jest rozwijana. Skrót ten będzie wykorzystywany z pewnością coraz częściej. IoT ma zastosowanie w przemyśle, ponieważ pozwala na zmniejszenie kosztów i usprawnienie przesyłania danych, ale skorzystają z niego także gospodarstwa domowe.