Czy zestaw apple homekit stworzy Ci inteligentny dom?

Marka Apple nieustannie podążą za potrzebami współczesnych klientów. Poza funkcjonalnymi telefonami, smartwatchami i innymi gadżetami, oferuje także innowacyjną platformę programową Apple HomeKit, konkurencyjną dla Google Home. Homekit to ekosystem inteligentnego domu. Jest to rozwiązanie umożliwiające sterowanie najistotniejszymi kwestiami związanymi z użytkowaniem domu. Aplikacja Dom niejednokrotnie się przydaje, a później bywa wręcz niezastąpiona. Pozornie może wydawać się nieco skomplikowana, jednak wdrożenie w jej funkcjonalność zazwyczaj jest niezwykle łatwe. Przedstawiamy, które kwestie Twojego życia mogą się usprawnić i dlaczego warto zdecydować się na HomeKit od Apple. 

Czym jest Apple HomeKit?

Apple Home Kit jest platformą służącą do zarządzania kompatybilnymi urządzeniami domowymi za pomocą urządzeń od Apple. Kluczowe jest, aby akcesorium posiadało podłączenie do sieci. Mogą być to zarówno termostaty, wtyczki, rolety okienne, żaluzje. Użytkownik posiada możliwość wydawana poleceń głosowych za pomocą HomePod. Każdego dnia można wówczas dostrzec jak automatyzacja pozwala zaoszczędzić czas i wyręczyć z wielu mało przyjemnych lecz koniecznych czynności. Platforma HomeKit nieustannie się rozwija i stale oferuje coraz nowsze możliwości. 

Aplikacja Dom w sterowaniu urządzeniami

HomeKit pozwala na sterowanie sprzętami pochodzącymi od różnych producentami za pomocą aplikacji Dom, która dostępna jest wyłacznie dla iPhone. Apple HomeKit umożliwia pogrupowanie akcesorium zgodnie z pokojami, a także pozwala na ustawianie automatyzacji procesów. 

HomePod lub Apple TV pomocne w zarządzaniu HomeKit – Twoje centrum akcesoriów

Smart Home od Apple potrzebuje centrum akcesoriów, czyli tzw. centralki. Rekomendowane jest do tego wykorzystanie HomePoda lub Apple TV. Każda z tych centralek posiada swoje oddzielne zastosowanie. Przykładowo, HomePod jest równocześnie głośnikiem i asystentem głosowym. Umożliwia wydawanie poleceń, a nawet otrzymywanie odpowiedzi. Są one niezbędne do stworzenia systemu Smart Home. Przygodę z Apple HomeKit należy rozpocząć od skonfigurowania HomePod, a następnie za pomocą aplikacji dodawać  wszystkie akcesoria, które są kompatybilne z HomeKit. Odbywa się to poprzez zeskanowanie ich kodu QR, który znajduje się na opakowaniu urządzenia. Z łatwością stworzysz swój własny ekosystem Apple. 

Jak stworzyć inteligentny dom od Apple?

Coraz większa ilość producentów zabiega o tworzenie akcesoriów HomeKit, które charakteryzują się nie tylko posiadaniem funkcji HomeKit, ale także wysoką jakością. Certyfikat Apple HomeKit przyznawany jest wyłącznie w przypadku spełnienia dość rygorystycznych norm i jednocześnie zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa danych. 

Polecamy:  Laptop czy komputer stacjonarny? Kiedy wybrać który sprzęt?

Korzystać z Apple HomeKit możesz z niemiecką marką EVE, która specjalizuje się w tworzeniu sprzętów dedykowanych do aplikacji Home Kit. Oferuje bardzo wiele produktów. Począwszy od czujników ruchów i czujników otwarcia czy głowice aż po kamery. Ich praca cechuje się działaniem natywnym, czyli nie zachodzi konieczność dostosowania specjalnego mostka lub pośredniczącego sprzętu. W centrum akcesoriów Apple znajduje się także marka Aquara. Jest to chińska marka, która oferuje szeroką gamę produktów: czujniki ruchu, moduły wykonawcze, włączniki ścienne. W jej przypadku sterowanie i automatyzowanie odbywa się za pomocą bramki, co rzutuje na obniżenie kosztów zakupu. 

Marki Philips Hue czy Yeelight zdecydowały się współtworzyć ekosystem Apple HomeKit. Oferują inteligentne oświetlenie. Philips Hue wymaga zastosowania mostka do pracy z HomeKit. 

Platforma HomeKit posiada także wszelkie niezbędne elementy do zapewnienia bezpieczeństwa domu. Marki Tedee, Yale i NUKI zajmują się produkowaniem smart zamków w ramach inteligentnej kontroli dostępu. Otrzymasz informacje o użyciu klucza do domu. Ich bezpieczne sterowanie i automatyzowanie akcesoriów odbywa się bez mostków. Z kolei Eufy oferuje wysokiej jakości kamery monitoringu obsługujących funkcję prywatny monitoring. Mogą działać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Obraz z kamer możesz przeglądać na urządzeniu z systemem iOS. 

HomeKit współpracuje także z Netatmo, czyli producentem wyspecjalizowanym w ogrzewaniu i kamerach zewnętrznych czy czujnikach jakości powietrza. Możesz także dodać urządzenie tado° w ramach inteligentnego ogrzewania. Te sprzęty słyną z bezawaryjności i wysokiej jakości. 

Jak wygląda łączność Apple HomeKit?

Kompatybilne urządzenia wykorzystują bezprzewodową sieć łączności WiFi lub Bluetooth. Coraz częściej można spotkać nowy standard łączności Thread. Wiele produktów bazuje na standard Matter, czyli połączeniu lokalnym za pomocą WiFi czy Thread. W konsekwencji stają się one bardziej funkcjonalne, bezpieczne i niezawodne. 

Czy warto mieć HomeKit?

Aplikacja Apple pozwoliła zniwelować konieczność zastanawiania się o kompatybilności produktów i kompatybilności wzajemnej. Sprzęty są bardziej niezawodne i trwałe, aby mogły uzyskać certyfikat. Za pomocą aplikacji można wykonywać sterowanie i automatyzowanie akcesoriów HomeKit. Jest to niezwykle ciekawa opcja, z którą można sporo eksperymentować. Sporym minusem jest dość wysoka cena, która jest wyższa niż w przypadku analogicznych produktów bez certyfikatu.