Ergonomiczne stanowisko pracy – czym jest ergonomia w pracy?

Warunki pracy w dużej mierze wpływają na wydajność pracownika i efekty. Komfort pracy zależy od tego, czy pracodawca zapewnił pracownikowi ergonomiczne stanowisko pracy. Sprawdź, co to dokładnie oznacza i z jakimi przepisami się wiąże.

Odpowiednio przystosowane stanowisko pracy ma istotny wpływ na jakość wykonywanych obowiązków przez pracownika. Pracodawca musi przestrzegać obowiązujących przepisów, by pracownik był bezpieczny i miał zapewniony odpowiedni komfort pracy. Ergonomiczne stanowisko pracy jest kluczowe dla spełnienia tych warunków. Jak stworzyć idealne miejsce pracy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Odpowiednie warunki w pracy – obowiązki pracodawcy

Obowiązujące przepisy prawa pracy w Polsce wyraźnie mówią o tym, że pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki pracy wszystkim pracownikom. Nie ma znaczenia, czy jest to praca przy komputerze, w kopalni czy w szkole. Osoba zatrudniająca podwładnych ma obowiązek zapewnienia wszystkim bezpieczeństwa i higieny pracy, a nieprawidłowe dostosowanie miejsca pracy może skutkować nałożeniem kary na pracodawcę przez upoważnione do tego organy. Przede wszystkim najważniejsze jest spełnienie zasad BHP, które mówią o tym, że pracownik musi mieć adekwatnie przystosowane stanowisko do wykonywanych obowiązków, ale też przepisy te określaną czas pracy czy ryzyko wystąpienia chorób zawodowych. 

Ergonomia stanowiska pracy – co to znaczy?

Ergonomia jest pojęciem znanym pewnie każdemu, ale ergonomia stanowiska pracy już zapewne nie do końca jest dla każdego zrozumiała. Jest to dość proste do wyjaśnienia, bo przede wszystkim chodzi o zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z wymogami i przepisami, ale też musi być zapewnione bezpieczeństwo pracy. Pracownik powinien mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu do pracy, ale też ergonomia pozwala uniknąć chorób związanych z wykonywaniem określonych obowiązków. Nie chodzi tu jedynie o choroby zawodowe związane z zawodami podwyższonego ryzyka. Choroby można się nabawić, siedząc w nieprawidłowej pozycji przez wiele godzin przy biurku. Zatem każdy detal ma znaczenie, a pracodawca ma obowiązek zadbać o zdrowie i samopoczucie swoich podwładnych. 

Jak urządzić ergonomiczne stanowisko pracy biurowej?

Coraz więcej osób pracuje przy komputerze i choć z pozoru wydaje się to dość łatwą pracą, to stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy przy komputerze nie zawsze jest takie proste. Przede wszystkim pracownik musi mieć stanowisko dobrze oświetlone, a że monitor i klawiatura stanowią podstawowe narzędzie pracy, to muszą być nie tylko dobrane pod względem parametrów technicznych, ale też i dopasowane do potrzeb użytkownika. Krzesło, na którym spędza się wiele godzin, musi być regulowane, by pracownik mógł dostosować oparcie czy podnóżek do wzrostu i własnej wygody. Efektywność pracy zależy w głównej mierze od dobrej organizacji pracy, ale ta jest możliwa tylko, gdy pracodawca zapewnił odpowiedni sprzęt, meble i warunki pracownikowi. 

Polecamy:  Laptop czy komputer stacjonarny? Kiedy wybrać który sprzęt?

Ergonomia a przepisy BHP

Przepisy BHP wskazują wyraźnie, że zadaniem, a co ważniejsze obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi godnych, bezpiecznych, komfortowych, a więc ergonomicznych warunków pracy. Bez względu na zawód i zakres wykonywanych obowiązków pracodawca ma zapewnić takie warunki, by zdrowie fizyczne i psychiczne pracownika nie uległo pogorszeniu. Niestety nie zawsze rzeczywistość jest zgodna z przepisami i często stanowisko pracy nie jest przystosowane do potrzeb osoby wykonującej konkretne obowiązki. Co w takiej sytuacji można zrobić? Pracownik ma swoje prawa i może o nie walczyć, jeśli coś odbiega od wytycznych w przepisach, a instytucją wspierającą pracowników jest Państwowa Inspekcja Pracy oraz sąd pracy. 

Ergonomia miejsca pracy – efektywne wykonywanie obowiązków

Większość pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio przygotowane miejsce pracy wpływa na wydajność pracowników i lepsze efekty. Minęły już czasy, gdy pracownik mógł robić cokolwiek, a pracodawca nie szanował potrzeb osób zatrudnionych. Właścicielom firm zależy na dobrych pracownikach, a takich można jedynie zatrzymać u siebie na dłużej, jeśli stworzy im się ergonomiczne stanowisko pracy. W wielu zakładach pracownikom oferowane są dodatkowe profity, dzięki którym praca jest jeszcze przyjemniejsza. 

Podsumowanie

Ergonomiczne stanowisko pracy, a więc miejsce bezpieczne, komfortowe i przyjazne pracownikowi wpływa na jakość pracy. Zapewnienie takich warunków wymuszają przepisy, ale większość właścicieli firm wie, że komfortowe warunki pracy pozytywnie wpływają na wizerunek firmy, a tym samym przynoszą korzyści finansowe.