Jak podłączyć dysk z laptopa do PC i zgrać dane na komputer?

Nie wiesz, jak podłączyć dysk z laptopa do PC, a chcesz wydobyć z niego cenne dane? To częsty problem. Transfer dużej ilości plików między urządzeniami może być problematyczny. Sprawdź, czy informacje z dysku twardego da się jeszcze odzyskać.

Informacji o tym, jak podłączyć dysk z laptopa do PC można szukać z różnych powodów – uszkodzenia urządzenia przenośnego, potrzeby transferu dużej ilości plików lub modernizacji sprzętu. Dane zapisane na dyskach twardych mogą mieć pojemność setek, a nawet tysięcy gigabajtów i przesłanie ich za pomocą internetu mogłoby być problematyczne. Jak wpiąć dysk z laptopa do komputera stacjonarnego? Wyjaśniamy.

Dysk twardy HDD i SSD – co to takiego?

W komputerach można znaleźć dwa rodzaje dysków twardych – starsze HDD i nowsze SSD. W pierwszym przypadku dane są zapisywane na magnetycznych talerzach. To nośniki, które są bardzo odporne na uszkodzenia i da się z nich odzyskać dane nawet po uszkodzeniu. Dyski SSD są jednak znacznie szybsze i zapewniają błyskawiczny transfer plików.

Czy rodzaj dysku wpływa na to, jak podłączyć dysk z laptopa do PC? Nie. Znaczenie ma to, czy dysk podłącza się za pomocą interfejsu M.2 czy SATA. Dyski SSD i HDD podłącza się przy pomocy tych samych przewodów i gniazd.

Czy da się podłączyć dysk z laptopa do komputera stacjonarnego?

Tak, da się to zrobić. Pierwszym krokiem musi być wyjęcie dysku z laptopa. Warto sprawdzić, czy producent sprzętu udostępnił oficjalne zalecenia odnośnie tego, jak to zrobić. Mając już odpięty dysk, można wykorzystać adapter lub podłączyć się bezpośrednio do płyty głównej. Potrzebne będą do tego dwa kable – przewód SATA oraz zasilanie. Wtyczka pierwszego z nich jest płaska i szeroka, natomiast zasilanie to przewód bardziej kwadratowy z kilkoma pinami.

Osoby, które nie chcą tak mocno ingerować w okablowanie, mogą podłączyć stary dysk przy pomocy adaptera. Wówczas wystarczy zamontować dysk w kieszeni i podłączyć się przez kabel USB. Trzeba jednak mieć świadomość, że porty USB, szczególnie te w wersji 2.0, oferują bardzo ograniczony transfer.

Czy dysk twardy i przenośny to to samo?

Nie, to dwa różne urządzenia. Dyski przenośne to zamknięte nośniki danych, które podłącza się za pomocą przewodu USB. Taki nośnik można podłączyć do każdego urządzenia. Komputer będzie traktował go jak pendrive. Potrzebny będzie także zewnętrzny zasilacz. Taki dysk USB świetnie nadaje się jako backup danych.

Polecamy:  Jak odmulić komputer i przyspieszyć laptopa z systemem Windows 10?

Dysk twardy posiada złącza SATA lub M.2 (montowany jest bezpośrednio na płycie głównej). Jak podłączyć dysk z laptopa do PC, jeśli na obudowie nie ma wolnych portów USB? Dysk od laptopa da się podłączyć bezpośrednio, tak samo jak napęd.

Jak podłączyć dysk z laptopa do PC przez interfejs SATA?

Dysk SATA podłącza się w bardzo prosty sposób. Większość obudów posiada specjalne kieszenie na dyski. Chcąc zamontować dysk SSD, nie trzeba nawet martwić się o to, żeby był w stabilnej pozycji. W starszych komputerach przewody zasilające są różnokolorowe. Do wtyczki zasilającej prowadzić będzie kilka cienkich kabelków, natomiast przewód SATA jest jednolity i spłaszczony.

Czy można podłączyć dysk twardy przez USB?

Jeśli chcesz odzyskać dane z dysku, ale nie koniecznie majstrować przy płycie głównej, dysk SATA z laptopa możesz podłączyć przy pomocy adaptera. Wówczas wymagany jest jedynie wolny slot USB, a zasilanie i odczytywanie danych zapewnia specjalna kieszeń. Pozwala to szybko i bez zbędnego ingerowania w okablowanie skorzystać z danych, które znajdują się na nośniku.

Czy warto posiadać zewnętrzny dysk HDD?

Chociaż dyski SSD zapewniają bardzo wysoką prędkość odczytu i zapisywania danych, warto korzystać także ze starych nośników. Są one bowiem o wiele odporniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a po awarii łatwiej z nich odzyskać dane niż z nowego sprzętu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć dysk twardy do komputera i odzyskać z niego dane, jeśli wykorzysta się odpowiednie złącze. Nowy sprzęt po awarii zwykle jest już nie do odratowania.

Mając niedziałającego laptopa, warto wyjąć z niego dysk. Zwykle wystarczy do tego odkręcić kilka śrubek i wypiąć kable. Warto wiedzieć, jak podłączyć dysk z laptopa do PC. W większości przypadków w pecetach interfejs będzie pasował do dysków z urządzeń przenośnych. Dzięki temu można odzyskać dane, które zapisało się na takim sprzęcie – pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo pracy przy wielu projektach, zachować rodzinne zdjęcia i przechowywane na dysku nagrania.