Specjalny monitor dla grafika lub fotografa musi zapewniać wysoki komfort pracy. Sprawdź, jakie technologie, parametry i funkcje są niezbędne, żeby zajmować się grafiką komputerową na najwyższym poziomie.
W pracy grafika monitor jest jednym z najważniejszych (jeśli nie kluczowym!) narzędzi. Jasność, kontrast i nasycenie muszą być idealnie skalibrowane. Tylko profesjonalny monitor dla grafika jest w stanie zapewnić odpowiednie odwzorowanie kolorów i wyświetlać obraz bez ulepszeń i przekłamań. Oprócz monitora niezbędny może być także kalibrator.
Spis treści:
Monitor dla grafika – jak wybrać rozdzielczość i przekątną ekranu?
Zastanawiając się nad tym, jaki monitor dla grafika wybrać, warto zacząć od najbardziej ogólnych parametrów, czyli rozdzielczości i przekątnej ekranu. Pierwsza cecha podawana jest w pikselach lub skróconych nazwach ogólnych, takich jak HD, WQHD albo UHD. Rozdzielczość monitora powinna być tym większa, im wyższa jest przekątna matrycy. Dzięki temu zwiększy się pokrycie przestrzeni pikselami.
Duże znaczenie ma także typ matrycy. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się nowoczesne matryce IPS w wersji LED. Dzięki nim oddana jest szeroka przestrzeń barw. Profesjonalne monitory wyposażone są także w funkcję kalibracji sprzętowej.
Czy jako fotograf warto zainwestować w matrycę 4K?
Fotograf musi umiejętnie uchwycać szczegóły, nawet jeśli odbiorcy jego zdjęć nie będą w stanie ich dostrzec. Wysoka rozdzielczość ekranu pozwala dostrzec znacznie więcej detali. Full HD od dawna jest już niewystarczające. Także jakość 1440p (2K, WQHD, 2560 x 1440 pikseli) jest już zbyt niska i do pracy konieczny może być monitor 4K wyświetlający obraz w jakości 2160p (4K, UHD, 3840 x 2160 pikseli). Także przygotowywanie zdjęć do druku wymaga pracy na ekranach z wysoką rozdzielczością.
Odwzorowanie barw jest ważniejsze niż proporcje ekranu
Graficy cenią szerokie kąty widzenia, dużą przestrzeń roboczą przydatną podczas obróbki zdjęć i wysoką jasność, ale monitor dla fotografa i grafika musi przede wszystkich dobrze odwzorowywać barwy. Pokrycie palety RGB powinno wynosić przynajmniej 90%. Szerokie możliwości kalibracji pozwalają na dostosowanie matrycy i podświetlenia do specyficznych palet używanych m.in. w druku.
Najwyższa jakość barw dostępna jest dzięki nowoczesnym standardom, takim jak HDMI lub DP, które wyparły stary format VGA. Pełną skalę kontrastów można zobaczyć wyłącznie na monitorach, które posiadają funkcję HDR.
Nawet najlepszy monitor graficzny wymaga kalibracji
Dzięki zaawansowanym technologiom to co widoczne jest na monitorze, może zostać przeniesione na papier, folię czy płótno przy pomocy drukarek oraz ploterów. Także podczas pracy nad materiałami wideo trzeba korzystać z monitora, który idealnie odzwierciedla kolory i nie przekłamuje barw.
Kalibrując matrycę, należy zadbać o takie ustawienia jak punkt bieli, gamma oraz luminacja. Najlepsze efekty i pewność, że praca grafika i fotografa przyniesie spodziewane efekty, można uzyskać, używając kalibratora.
Monitor do grafiki musi prezentować pełną paletę barw
Współczesna grafika daje fantastyczne możliwości, ale jednocześnie wymaga profesjonalnego przygotowania. Monitor dla grafika powinien, jak każdy monitor do pracy, zapewniać odpowiednią ochronę oczu. Ta funkcja nie może jednak wpływać na odwzorowanie barw.
Monitor dla fotografa czy grafika musi cechować się równomiernym podświetleniem. Tylko wówczas można uzyskać optymalne odwzorowanie barw bez przekłamania. Przed zakupem warto sprawdzić ranking monitorów, które cieszą się obecnie popularnością. Dobre monitory dają gwarancję, że praca grafika nie pójdzie na marne.
Profesjonalny monitor do grafiki komputerowej – pionowy czy poziomy?
Wygoda i ergonomia pracy jest bardzo ważna, dlatego trzeba wybrać monitor, który zapewni komfortowe warunki nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Monitor wyposażony w USB-C pozwoli naładować telefon, podłączyć pamięć przenośną lub urządzenie do rysowania bez potrzeby gimnastykowania się przy komputerze. Wielkość ekranu nie powinna być mniejsza niż 24 cale. Dla profesjonalnych grafików 32 cale to optymalna przekątna matrycy.
Wybierając monitor dla grafika komputerowego lub fotografa warto pamiętać, że ten sprzęt będzie na siebie zarabiał. Inwestycja w droższy, ale bardziej funkcjonalny monitor o rozdzielczości 4K pozwoli w przyszłości osiągać znacznie lepsze efekty. Dla początkującego grafika tani monitor też będzie dobrym rozwiązaniem.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne