Awaria dysku twardego nie oznacza, że trzeba kupić nowego laptopa. To także skuteczny sposób na przyspieszenie sprzętu. Dowiedz się, jak wyjąć dysk z laptopa i dać swojemu urządzeniu drugie życie.
Nie musisz mieć kompetencji informatyka z pięcioletnim stażem, żeby wymienić dysk w laptopie. Zwykle jest to o wiele łatwiejsze, niż się wydaje. Wyjaśniamy, jak wyjąć dysk z laptopa i zamontować nowy. W ten sposób można znacznie poprawić parametry urządzenia lub zwiększyć ilość dostępnej pamięci.
Spis treści:
Jak sprawdzić, jaki dysk jest w laptopie?
Chcąc przyspieszyć urządzenie, warto najpierw pomyśleć o wymianie dysku HDD na SSD. Różnica w prędkości odczytu może być ponad 10-krotna w przypadku dysków na interfejsie SATA. Nowy dysk korzystający z interfejsu M.2 może zapewnić jeszcze większą szybkość działania. Przełoży się to na większą liczbę klatek w grach, lepsze działanie aplikacji i przeglądanie internetu.
Informację o tym, jak wyjąć dysk z laptopa, warto poprzedzić sprawdzeniem, z jakim urządzeniem ma się do czynienia. W tym celu trzeba otworzyć menadżer urządzeń i znaleźć odpowiednią pozycję. Na podstawie nazwy modelu można sprawdzić w internecie, czy jest to dysk SSD i jaki jest jego interfejs.
Czy wymiana dysku w laptopie się opłaca?
Jeśli korzystasz z dysku HDD i masz na nim zainstalowany system, to wymiana będzie bardzo opłacalna. Obecnie ceny dysków SSD nie są wysokie. Warto zainstalować system operacyjny na takim nośniku i zacząć oszczędzać czas. Nośnik SSD zapewnia szybkie odczytywanie i zapisywanie danych.
System Windows będzie włączał się w ciągu zaledwie kilku sekund. Zależnie od specyfikacji dysku różnica może wynosić jedną lub dwie sekundy. Ten podzespół ma bardzo duży wpływ na komfort korzystania z komputera.
Kiedy trzeba wymienić dysk SSD w laptopie na nowy?
Nic nie jest wieczne – dysku w notebooku także. Producenci dysków udostępniają informację o tym, jakie jest maksymalne zużycie nośnika. Warto je monitorować i wymienić urządzenie na nowe, jeśli limit będzie blisko. Zwykle podczas standardowego korzystania z komputera potrzeba lat, żeby wykorzystać ten limit. Dyski talerzowe były pod tym względem bardziej wytrzymałe.
Wiedza o tym, jak wyjąć dysk z laptopa, pozwoli zaoszczędzić na kosztach serwisowania. Wystarczy odkręcić śrubki i odpiąć złącza, a następnie założyć i przykręcić obudowę. W większości laptopów jest to proste. Dysk M.2 może wymagać odpięcia złącza na płycie głównej.
Czy można jeszcze wykorzystać stary dysk HDD?
Po wymianie dysku HDD nie należy go wyrzucać! Ten nośnik może magazynować dane przez bardzo długi czas. Jeśli na dysku znajduje się coś cennego, tym bardziej warto go zachować. Taki dysk można podłączyć do komputera za pomocą specjalnej ramki z portem. Talerzowy rodzaj dysku zapewnia możliwość odzysku danych nawet po awarii, czego nie można powiedzieć o szybszych odpowiednikach. W sytuacji awaryjnej można zdecydować się na ponowny montaż takiego dysku.
Jak wyjąć dysk z laptopa i nie uszkodzić obudowy?
Zanim dowiesz się, jak wyjąć dysk z laptopa, odpowiednio się do tego przygotuj. Przyda się śrubokręt, który pozwoli odkręcić niewielkie krzyżykowe śrubki. Warto też sprawdzić, czy producent nie zamieścił filmu instruktażowego na swojej stronie. Dyski HDD i SSD wyjmuje się w taki sam sposób. Każdy z nich jest kompatybilny ze złączem SATA.
Żaden z elementów nie powinien wymagać użycia siły podczas demontażu. Ponowny montaż dysku SSD może wymagać tymczasowego odpięcia taśm lub złączy wewnątrz obudowy. Postępując ostrożnie, ciężko je uszkodzić. Znajduje się tam wiele ruchomych elementów.
Wymiana dysku twardego – czy trzeba zainstalować nowy system?
Wymieniając dysk twardy, musisz być gotów na to, że konieczna będzie kolejna instalacja systemu. Wszystkie pliki, które znajdowały się na poprzednim nośniku, wciąż na nim są. Jeśli stary dysk nie jest uszkodzony, a posiadasz specjalny adapter, możesz podłączyć go za pomocą USB i zgrać dane na nowy nośnik. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trzymać kolejne GB danych na dysku poza laptopem i wykorzystywać go jako magazyn dla kopii zapasowych.
Przed zakupem dysku warto się upewnić, czy laptop będzie go obsługiwał. Jeśli chcesz wymienić dysk na SSD, sprawdź, czy producent zamieścił informacje o tym, jak to zrobić, na swojej stronie internetowej. Zadbaj też o przeniesienie danych, które mogą być potrzebne w przyszłości.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne