Co zrobić, jeżeli konsola Xbox nie chce się włączyć? Wcale nie musisz jeszcze żegnać się z ulubionym sprzętem do grania. Czytaj dalej i dowiedz się, jak poradzić sobie z problemami technicznymi.
W sytuacji, gdy Xbox nie chce się włączyć, można zrobić kilka rzeczy – zresetować urządzenie, poszukać pomocy w supporcie lub oddać urządzenie do serwisu. Wszystko zależy od tego, jak poważna jest usterka. Na szczęście w wielu przypadkach nie są to groźne awarie.
Spis treści:
Konsola Xbox nie chce się włączyć – dlaczego?
Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jeżeli konsola Xbox nie chce się włączyć, jest sprawdzenie, czy dobrze podłączyłeś zasilacz. Kabel nie powinien być pozawijany i połamany. Prawidłowe podłączenie zasilania jest niezbędne w przypadku wszystkich modeli konsoli. Potwierdza to także Xbox support, który często otrzymuje takie zgłoszenia.
Gracze muszą zadbać także o odpowiednią wentylację. To szczególnie ważne podczas gry w bardziej wymagające tytuły. Nie można chować konsoli w szafce lub szufladzie, ponieważ jej podzespoły szybko uszkodzą się w wyniku przegrzania.
Jak sprawdzić, czy zepsuł się zasilacz?
W przypadku konsol Xbox Series X/S mamy do czynienia z zasilaczem wewnętrznym. Chcąc go zresetować, musisz nacisnąć przycisk Xbox i wyłączyć konsolę, a następnie odłączyć ją od zasilania na przynajmniej 10 sekund. Po ponownym podłączeniu naciśnij i przytrzymaj przycisk Xbox. Zasilanie konsoli powinno zostać przywrócone. Sprawdź, czy kabel zasilania jest podłączony prawidłowo.
Podobnie wygląda to w przypadku starszych Xbox One S i Xbox One X. Odłącz kabel zasilania na przynajmniej dziesięć sekund, a następnie podłącz i sprawdź, czy pomogło.
Pad do Xboxa nie włącza się – naprawa kontrolera
Problemy techniczne dotyczą także kontrolerów. Jeżeli pad do Xbox nie chce się włączyć, przyczyn może być kilka. Przede wszystkim sprawdź baterię – bezprzewodowe kontrolery posiadają wewnętrzne źródło zasilania i najczęstszą przyczyną awarii jest jego rozładowanie. Pomóc może także reset kontrolera. Żeby go resetować, musisz odczekać 5 sekund, naciskając przycisk Xbox.
Problemy mogą wystąpić także w sytuacji, gdy chcesz połączyć swój kontroler z komputerem. Możesz do tego wykorzystać komunikację bezprzewodową lub kabel USB. Sprawdź, czy wszystko zostało prawidłowo podłączone i posiadasz najnowszą aktualizację systemu Windows.
Czy po awarii można otrzymać powiadomienie o naprawie?
Obok zepsutej konsoli żaden gracz nie może przejść obojętnie. Jeżeli sprzęt nie działa w oczekiwany sposób, można oddać go do serwisu. Konsole naprawiają zarówno punkty serwisowe autoryzowane przez Microsoft, jak i lokalni specjaliści. W drugim przypadku możesz jednak utracić gwarancję na sprzęt. Powiadomienie o naprawie możesz otrzymać wtedy, gdy będzie się ona odbywała w punkcie serwisowym.
Xbox nie działa prawidłowo po aktualizacji – co zrobić?
W sytuacji, gdy po aktualizacji konsola Xbox nie chce się włączyć, może się okazać, że nie da się jej uruchamiać z włożonym do napędu dyskiem. Spróbuj zresetować konsolę, wyjąwszy płytę z napędu. W instrukcji obsługi i na stronie producenta znajdziesz kolejne kroki rozwiązywania problemów. Warto też zresetować zasilacz. Jeżeli zrobiłeś to wszystko, a nadal potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z pomocą techniczną – podpowiedzą Ci, jakie rozwiązanie wybrać.
Szerokie aktualizacje systemu mogą wprowadzić zmiany w działaniu konsoli. Pamiętaj, że możesz ją zresetować, przytrzymując przycisk z przodu konsoli. To pomaga rozwiązać wiele problemów. Jeśli konsola wyłączyła się podczas aktualizacji, spróbuj przywrócić ją do ustawień fabrycznych.
Awaria Xboxa – kiedy trzeba kupić nowy sprzęt?
Naprawa i serwis konsoli Xbox są możliwe, jeżeli sprzęt nie uległ zbyt poważnej awarii. W przypadku konsoli Xbox Series S moc obliczeniowa jest mniejsza, dlatego sprzęt działa pod większym obciążeniem. W sytuacji, gdy któryś komponent się spali, naprawa konsoli może być nieopłacalna. Problemów z uruchomieniem konsoli, w której spalił się procesor, nie rozwiążesz we własnym zakresie. Nie dojdzie nawet do uruchomienia konsoli.
Większość problemów da się rozwiązać samodzielnie, jeżeli nie dotyczą poważnych awarii i usterek sprzętu. Jeżeli podczas uruchamiania konsoli widzisz komunikat o błędzie, możesz zresetować urządzenie. Pamiętaj o prawidłowym zakończeniu aktualizacji. Warto też regularnie wkładać akumulatory od kontrolera do stacji ładowania baterii.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne