Kto i kiedy wynalazł Internet? – Historia Internetu w Polsce i na świecie.

Niewielu z nas jest sobie obecnie w stanie wyobrazić życie bez dostępu do Internetu. Stworzenie globalnej sieci internetowej to ogromy skok w rozwoju ludzkości. Bez sieci komputer byłby tylko maszyną do obliczeń. Dzięki powstaniu Internetu jest oknem na świat. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami kto i kiedy wynalazł Internet. 

Bardzo trudno określić jest, kto stworzył Internet.  Nad uruchomieniem przodka współczesnego Internetu pracowało tak wielu ludzi nauki, że nikt nie umie dziś odpowiedzieć na pytanie „Kto i kiedy wynalazł Internet?”. Zakłada się, że historia Internetu zaczyna się na przełomie lat 50 i 60 XX wieku, a zainicjowana wówczas sieć nie przestaje się rozwijać po dzień dzisiejszy, w którym Internet stał się absolutnie niezbędny. Poznaj historię Internetu na świecie i w Polce.

Kto i kiedy wynalazł Internet – teoretycy tematu. 

Człowiekiem, którego nazwisko pada jako pierwsze jest Paul Baran, uważa się, że historia Internetu zaczęła się właśnie od niego. Ten urodzony w Polsce amerykański informatyk żydowskiego pochodzenia opracował technikę zwaną „komunikacją pakietów”. Została ona zaprezentowana w 1962 roku i nazwano ją żartobliwie „metodą gorącego kartofla” . Będąca jej podstawą komunikacja między poszczególnymi komputerami zakładała ciągłe podawanie dalej przekazywanej informacji z węzła sieci na adres z nagłówka, a w przypadku gdy jest niedostępny – przez kolejne adresy tak długo, aż informacja trafi do adresu docelowego. Ta metoda stanowiąca początek Internetu stosowana jest zresztą do dziś. 

Równolegle nad koncepcją komunikacji między urządzeniami pracował Joseph Liclider – amerykański informatyk i pionier cybernetyki, który już w 1960 roku zaprezentował projekt globalnej sieci komputerowej. 

Ponieważ ich rozwiązania pozostawały w sferze koncepcyjnej i projektowej, nie możemy mówić jeszcze o rozwoju Internetu. Do tego przyczynił się dopiero ktoś, kto z teorii przeszedł do praktyki. 

Sieć ARPANET – bezpośredni przodek dzisiejszego Internetu.

 29 października 1969 roku to dzień, w którym ta sieć została uruchomiona. Naturalnie jak większość wynalazków ARPANET był koncepcją opracowaną na potrzeby wojska, a stworzyła ją powołana przez prezydenta Dwighta Eisenhowera agencja badawcza ARPA (Advanced Research Project Agency). Pierwsze węzły sieci ARPANET niezbędne do stworzenia punktu centralnego postawiono w czterech jednostkach, między innymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i Salt Lake City. Następny rok przyniósł kolejne węzły sieci ARPANET – w USA i w Wielkiej Brytanii. Agencja ARPA jest często wymieniana jako odpowiedź na pytanie „Kto i kiedy wynalazł Internet?”.

Początki poczty elektronicznej. 

Autorem pierwszego e-maila – prawdopodobnie przypadkowego ciągu liter, był Raymond Tomlinson, który wysłał go w 1970 roku do samego siebie. Szkoda, że historia wynalazku nie zachowała treści tej wiadomości. Czas pokazał, że usługa przesyłania informacji i transmisji danych zrewolucjonizowała świat. 

Protokoły internetowe. 

Internet zaczął przyśpieszać znacząco swój rozwój, kiedy opracowano usprawniające go protokoły:

  • TCP/IP – TCP kontrolowało przepływ danych przez sieć, IP nadawało adresy poszczególnym urządzeniom
  • DNS, który umożliwiał odpowiadanie na zapytania o nazwy domen 
Polecamy:  Jak usunąć powiadomienia na FB? Jak wyłączyć powiadomienia na Facebooku?

Dzięki nim w latach 80 XX wieku Internet przestał być domeną naukowców i wojskowych, umożliwiły one bowiem komercyjne wykorzystanie sieci. Był to niezwykle znaczący krok w rozwoju Internetu. 

Jak powstała możliwość tworzenia stron www?

Choć historia Internetu rozpoczęła się pod koniec lat 50 – tych dopiero w 1991 roku pojawiła się możliwość budowania witryn internetowych. Umożliwił to Tim Berners-Lee prezentując bazy danych i system informacyjny oparty na dokumentach tekstowych z aktywnymi odnośnikami. Ten nowatorski wynalazek to nic innego jak zbór dokumentów o nazwie world wide web. Budowane na jego bazie strony www stały się najważniejszą usługą w sieci. Pozwoliły niezliczonej ilości podmiotów na wykorzystanie Internetu do celów komercyjnych, a dostęp do sieci dał przedsiębiorcom nieograniczone możliwości prezentacji swoich produktów i usług tym, którzy ich poszukiwali. 

Przeglądarki internetowe – drugi podstawowy filar Internetu. 

Zadając sobie pytanie „Kto i kiedy wynalazł Internet” , co w ogóle oznacza termin „Internet” i jak historycznie wyglądał rozwój sieci bardzo łatwo znaleźć odpowiedź. Wystarczy że wpiszemy poszukiwaną frazę w okno przeglądarki i rozpoczniemy przeglądanie wyników wyszukiwania od pierwszej strony. 

Pierwsza przeglądarka internetowa nazywała się W3Catalog, powstała w 1993 roku i bazowała na agregatorze treści. Kolejne lata przyniosły coraz to nowsze modele wyszukiwarek, aż do roku 1998, kiedy to pojawiło się Google – najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, której od lat nie deklasuje żadna inna. To w okienko Google najczęściej wpisujecie pytania „Kto wymyślił Internet?”, „Historia Internetu w punktach”, czy „Kiedy uruchomiono pierwsze połączenie sieciowe?”.

Początki Internetu w Polsce.

Opisywana w tym artykule historia powstania Internetu nie byłaby pełna, gdybyśmy nie zahaczyli o 1991 r i pierwszą polską wiadomość wysłaną pocztą elektroniczną na wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Początek sieci internetowej w Polsce datuje się właśnie od tego roku. Internet miał on wówczas zawrotną prędkość ok. 10 kb/s, ale nikogo to nie dziwiło ani nie irytowało. Internet stanowił wówczas wyposażenie co najwyżej pojedynczych instytucji państwowych i firm.

Do popularyzacji Internetu do celów komercyjnych w Polsce znacznie przyczyniła się Telekomunikacja Polska, która otworzyła dobę Internetu stacjonarnego, umożliwiając dostęp do sieci poprzez modem telefoniczny. 

Dokąd gnasz Internecie?

Dziś prędkość pobierania danych wynosić może nawet 1Gb/s. Zawdzięczamy to powstaniu Internetu światłowodowego, w którym nośnikiem danych jest fala świetlna. 

Oprócz Internetu stacjonarnego powstała sieć mobilna, dzięki której połączenie nie wymaga już kłopotliwego kabla. Dzięki niej nie tylko możemy korzystać z Internetu na urządzeniach przenośnych typu smartfon czy laptop, ale również posługiwać się technologią inteligentnych sprzętów domowych jak pralka, odkurzacz czy ekspres do kawy. Kto wie, dokąd jeszcze zaprowadzi nas sieć?

Skoro już wiecie skąd wzięła się sieć, umiecie doceniać jej korzyści i szanse jakie daje, wierzymy również, że będziecie także pamiętać, o niebezpieczeństwach, jakie ze sobą przynosi. Dbajcie o siebie w sieci! Korzystajcie z niej mądrze i pamiętajcie, że życie realne toczy się tu i teraz, nie na monitorze komputera.