Wybór nowego laptopa to często nie lada wyzwanie. Na rynku bowiem znajduje się wiele modeli różniących się między sobą nie tylko parametrami, ale również przeznaczeniem. Jak wybrać laptopa do rozrywki, a jak urządzenie służące do pracy? W poniższym przewodniku podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy kupnie laptopa i znaleźć model odpowiadający naszym potrzebom.
Spis treści:
Laptop z Windows czy MacOS? Który lepszy?
Jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o to, na co zwracać uwagę przy kupnie laptopa jest to, z jakiego systemu operacyjnego będzie on korzystał. Na rynku notebooków przeważają dwa oprogramowania: Windows oraz MacOS.
Mac OS spotkać możemy przede wszystkim w notebookach produkowanych przez firmę Apple. To właśnie za jego sprawą Macbooki stały się tak cenionym narzędziem wykonywania codziennych zadań. Responsywny charakter pracy oraz doskonała optymalizacja z urządzeniami firmy z Cupertino sprawia, że laptopy Apple to doskonały sprzęt zarówno do pracy, jak i rozrywki.
Laptop z Windows ma natomiast przewagę na poziomie różnorodności. System operacyjny oferowany przez Microsoft pozwala na większy i bardziej swobodny dostęp do różnego rodzaju aplikacji. Nie inaczej z resztą jest w przypadku wyboru notebooka. Większość renomowanych producentów laptopów w swoich urządzeniach stosuje właśnie systemy Windows. Co za tym idzie, chcąc kupić laptopa, decydując się na wariant z OS Microsoftu zyskujemy znacznie szerszy wachlarz możliwości wyboru.
Procesor
Układ CPU stanowi serce każdego komputera. Jednakże w przypadku laptopów kwestia procesorów wygląda nieco inaczej. W zdecydowanej większości stosuje się w nich zintegrowane układy o energooszczędnym profilu działania. Zwłaszcza w modelach biurowych przeznaczonych do pracy z wykorzystaniem edytorów tekstu, aplikacji biurowych, wyszukiwarek etc.
Warto jednak pamiętać, że na sklepowych półkach znaleźć możemy także sprzęt dedykowany rozrywce. Gamingowy laptop to potężny sprzęt służący płynnemu uruchamianiu gier wideo o dużym zapotrzebowaniu względem mocy obliczeniowej i graficznej. Z tego też powodu, w modelach dedykowanych graczom znajdziemy najnowsze chipsety CPU.
Laptop z jakim procesorem wybrać? Wszystko zależy oczywiście od konkretnych potrzeb. Chcąc kupić laptopa do pracy, dobrym wyborem będą m.in. układy Intel Core i5 oraz i7 w przypadku bardziej wymagających zadań.
Ich odpowiednikami w przypadku firmy AMD będą jednostki Ryzen 5 i Ryzen 7.
Zintegrowana czy dedykowana karta graficzna?
Oprócz układów CPU, laptopy wyposażone są w układy graficzne. Zazwyczaj spotkać możemy się ze zintegrowanymi jednostkami. W przypadku modeli bazujących na aktualnych chipsetach firmy Intel będą to układy Iris Xe. To optymalne rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy wybrać laptop mający służyć nam za narzędzie podstawowej pracy biurowej. Natomiast w sytuacji, kiedy będziesz używać laptopa do bardziej zaawansowanych zadań, polegających na korzystaniu z edytorów grafiki czy nawet renderingu, warto wybrać model wyposażony w dedykowaną kartę graficzną.
Pamięć RAM
Wybór odpowiedniego modelu laptopa wymaga także określenia odpowiedniej ilości pamięci RAM. To kolejny istotny czynnik, jeśli chodzi o to, na co zwracać uwagę przy kupnie laptopa. Ile tak naprawdę powinno jej być? W obecnych czasach, aby móc cieszyć się komfortem i funkcjonalnością laptopa, za minimum uważa się laptopa z 6 GB RAM. Najlepiej jeśli urządzenie ma do dyspozycji 8 GB.
Dlaczego parametry w tym zakresie są tak istotne? Otóż zasoby operacyjne w postaci pamięci RAM wpływają na to jak szybko jest w stanie działać laptop. Im więcej pojemności operacyjnej, tym sprawniej komputer radzi sobie z obsługą systemu i uruchomionych aplikacji.
Obecnie w laptopach za standard uważa się kości RAM typu DDR4. Gwarantują one optymalne osiągi względem prędkości przesyłania danych. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się również ultrabooki wyposażone w moduły DDR5 umożliwiające przesyłanie danych z prędkością 6,4 GB na sekundę.
Dysk
Kupując laptopa, ważne jest równie to, aby zwrócić uwagę na to, w jaki rodzaj dysku został on wyposażony. Jeżeli zależy Ci na laptopie, który będzie szybko i sprawnie zapisywał i odczytywał dane oraz uruchamiał programy w błyskawicznym tempie, koniecznie wybierz model z dyskiem SSD. To obecnie standard, gdyż producenci coraz rzadziej decydują się na stosowanie w swoich urządzeniach technologii HDD.
Chcąc zwiększyć komfort korzystania z laptopa, warto od razu zakupić wersję z dyskiem o większej pojemności, aby móc bez ograniczeń przechowywać niezbędne dane.
Sprawdź na co zwracać uwagę przy kupnie laptopa – podsumowanie
Wybierając laptopa istnieje wiele parametrów wymagających rozważenia. Powyżej wymieniliśmy najważniejsze z nich, takie jak rodzaj układów graficznych, chipsetów CPU, a także pamięci RAM i dysku do przechowywania danych.
Oprócz nich istnieją także zewnętrzne parametry techniczne, o których koniecznie trzeba pamiętać. W zależności od tego czy szukamy narzędzia pracy w biurze, centrum domowej rozrywki, czy też raczej mamy zamiar korzystać z laptopa w podróży, istotne będzie zdecydowanie o jego rozmiarach i pojemności baterii. Aby znaleźć idealne narzędzie, warto najpierw zastanowić się nad sposobem, w jaki mamy zamiar z niego korzystać oraz do jakich czynności będzie służył sprzęt na co dzień.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne