Wyjątkowe zdjęcia mogą powstać przypadkowo, jednak umiejętności i dobór odpowiedniej chwili odgrywa istotną rolę. Także światło w fotografii pozwala uzyskać spektakularne rezultaty. Sprawdź, jak oświetlać fotografowany obiekt.
Rodzaj oświetlenia wpływa na jakość zdjęcia i nie ma w tej kwestii wątpliwości. Światło sztuczne, słońce, światło przednie, tylne i odpowiednie ustawienie modela – te kwestie muszą być dobrane odpowiednio, by zdjęcie wyglądało zjawiskowo. Ten artykuł jest przeznaczony dla osób myślących poważnie o fotografii.
Spis treści:
Czym jest światło i dlaczego jest tak ważne w fotografii?
Dobre zdjęcie nie powstanie bez odpowiedniego światła i jest to niezaprzeczalny fakt. Nie chodzi jedynie o sztuczne światło, ale także o oświetlenie zastane, czyli naturalne. Odpowiednie ustawienie obiektu, wykorzystanie warunków naturalnych, ale też ustawienie lampy w konkretnym kierunku może całkowicie zmienić charakter fotografii. Osoby myślące poważnie o fotografii i pragnące uzyskać konkretne efekty, muszą wiedzieć, z której strony powinno padać światło, by stworzyć wrażenie trójwymiarowości, pozbyć się ostrych cieni, a to wszystko pozwoli fotografowi być kreatywnym twórcą obrazu. Dobry fotograf potrafi wykorzystać różne źródła oświetlenia i czasami zwykła żarówka potrafi zrobić efekt wow. Trzeba jednak mieć świadomość, kiedy lepsze jest światło naturalne, czy w danym momencie użyć lampy błyskowej, a może najlepsze okaże światło boczne lub światło z tyłu.
Światło w fotografii – trochę magii i nauki
Profesjonalny fotograf z pewnością jest przeszkolony i wie, jak światło wpływa na efekt i jaki kierunek światła będzie odpowiedni w konkretnym momencie. Jednak nauka to nie wszystko, bo świat fotografii jest magiczny. Czasami jedna chwila pozwala na stworzenie portretu przez amatora, bo akurat wszystkie aspekty zgrały się ze sobą idealnie. Choć magia kojarzy się z czarami, to magiczne zdjęcie może powstać, gdy światło księżyca oświetli w odpowiedni sposób fotografowaną postać lub w pochmurny dzień zza gęstych cumulusów wyłoni się promień słońca i sprawi, że fotografowany obiekt będzie wyglądać zjawiskowo. Oczywiście zawodowy fotograf nie może polegać na szczęściu, a więc podstawowe zasady stosowania światła musi mieć opanowane. Można jednak eksperymentować, by wykonać nie tylko poprawne zdjęcie, ale takie, które pozwoli zrobić piękne zdjęcia.
Naturalne światło stosowane w fotografii
Światło naturalne w świecie fotografii nic nie kosztuje, ale musi być umiejętnie wykorzystanie. Zawodowy fotograf wie, że robienie portretów w bezpośrednim świetle słonecznym nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest tak zwana złota godzina, czyli godzina przed zachodem słońca, kiedy zdjęcia wychodzą idealne. W zachmurzony dzień wychodzą także znakomite zdjęcia, ale też przy świetle księżyca można zrobić niewiarygodne ujęcia.
Sztuczne światło
Jeśli mowa jest o świetle sztucznym, to przede wszystkim wykorzystuje się w takich przypadkach lampę błyskową. Dodatkowo profesjonalny fotograf używa specjalnych zestawów oświetleniowych, które sprawdzą się nie tylko w studio, ale i w plenerze. Do sztucznego oświetlenia wykorzystuje się także światło z żarówek i lamp znajdujących się w danym obiekcie, ale też świeczki, dzięki którym można stworzyć odpowiedni klimat.
Rodzaj światła i jego wpływ na fotografię
Wiadomo, że w fotografii można wykorzystać światło zastane i sztuczne, ale również są inne rodzaje wykorzystywane dla uzyskania zamierzonego efektu.
- Światło rozproszone, które nazywa się inaczej miękkim światłem, można uzyskać dzięki dyfuzorom, blendom lub softboxom. Takie rozwiązania są polecane przy fotografii portretowej i makrofotografii.
- Światło twarde, czyli nierozproszone ma na celu podkreślenie detali modela czy obiektu. W tym wypadku profesjonaliści wykorzystują dodatkowe reflektory czy czasze.
- Światło przednie wykorzystuje się podczas robienia zdjęć ludziom. Zdjęcia są czytelne, ale nie można w nich dostrzec głębię.
- Światło tylne jest wykorzystywane wówczas, gdy fotograf chce osiągnąć wysoki kontrast. Obiekt jest na takim zdjęciu niedoświetlony, a więc trudno dostrzec detale. Taka fotografia może jednak zachwycać.
- Światło boczne pozwala uzyskać wyjątkową grę cieni, co sprawia, że fotografowany obiekt jest plastyczny. Przy pomocy tego światła można podkreślić fakturę i uzyskać głębię.
Światło w fotografii i dobranie odpowiedniego źródła światła są tak samo istotne, jak odpowiedni kadr. Stosując sztuczne czy naturalne światło, można osiągnąć niesamowite efekty. Oczywiście trzeba umieć je wykorzystać, ale niezbędny jest też zmysł obserwacji i trochę eksperymentowania, by zdjęcie było nie tylko poprawne, ale przede wszystkim magiczne.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne