Używanie kapsułek do prania jest niezwykle komfortowe i niweluje konieczność odmierzania odpowiedniej ilości proszku lub płynu do prania oraz płynu do płukania. Pranie za pomocą kapsułek jednakowo usuwa zabrudzenia i pielęgnuje ubrania. Jednak może przydarzyć się sytuacja, że po zakończonym praniu, kapsułka pozostaje w niezmienionym stanie. Przyczyny tego problemu należy upatrywać w kilku kwestiach i to nie zawsze winna będzie pralka. Przedstawiamy, dlaczego kapsułki do prania nie rozpuszczają się i jak można temu zaradzić w przyszłości. Nie musisz od razu sięgać po inne detergenty.
Spis treści:
Jakie są zalety kapsułek do prania?
Kapsułki do prania są stosunkowo młodym rozwiązaniem, ale są godną alternatywą do proszku do prania. Przede wszystkim są wygodne w użytkowaniu. Jedyne co musisz zrobić to wrzucić do bębna pranie i kapsułkę. Detergenty zawarte w kapsułce to przede wszystkim odplamiacz i płyn, które umożliwiają przywrócenie świeżości ubraniom. W tych dedykowanych do białych rzeczy dodatkowo znajdują się substancje wybielające. Są w pełni skuteczne.
Proces produkowania kapsułek skupia się na ich prawidłowym i całkowitym wykorzystaniu, aby po praniu nie pozostawały żelowe zacieki. Zdarza się, że na wypranej odzieży dostrzegalne są wyłącznie resztki powłoki kapsułki, jednak wystarczy je zebrać i na wysuszonej odzieży nie będzie już po nich śladu.
Trudności wynikające z niekompleksowego rozpuszczenia kapsułki mogą skupiać się wokół zalegania jej we wnętrzu naszej pralki i powodowaniu nieprzyjemnego zapachu. W niektórych przypadkach może prowadzić do zapchania wężyka odpływu, dlatego ich umiejętne wykorzystanie jest kluczowe.
Dlaczego kapsułki do prania się nie rozpuszczają?
W pierwszej kolejności należy dokładnie poznać jak działają kapsułki. Z naszego punktu widzenia, zazwyczaj wystarczy wrzucić kapsułkę do bębna wraz z praniem, a po zakończeniu cyklu kapsułka znika, ale pozostawia po sobie czyste i pachnące tekstylia. W rzeczywistości, w kapsułkach umieszczone są skoncentrowane ilości detergentu. Do ochrony zawartości przed przypadkowym użyciem wykorzystywana jest powłoka stworzona z rozpuszczalnej membrany. Rozpuszczenie kapsułki następuje podczas kontaktu z wodą i ruchów bębna. Dzięki temu dochodzi do uwolnienia detergentu.
Proces rozpuszczania kapsułek przebiega sprawnie, jeżeli nie zachodzą czynniki utrudniające. Nie można prawidłowo używać kapsułek do prania, jeżeli ustawiona jest zbyt niska temperatura wody. Trudności z odpowiedniego używania kapsułek mogą także wynikać z posiadanego modelu pralki. W przypadku pralek ładowanych od góry ten proces przebiega nieco trudniej niż w pralkach ładowanych od przodu. Czynnikami, które mogą doprowadzić do nierozpuszczania jest także niska jakość wody czy też kumulacja kamienia w pralce. W niektórych modelach wyodrębniona jest specjalna komora na kapsułki do prania i to tam należy umieścić środek, dlatego na dnie bębna nie będzie się ona odpowiednio roztapiać.
Przyczyny problemu mogą wynikać także z nieodpowiedniego użytkowania. Operator pralki może popełnić błędy, które utrudnią proces wykorzystywania kapsułki. Najczęściej dochodzi do nadmiernego załadowania pralki. Zbyt duży wsad zabierze przestrzeń i ograniczy dostęp do wody. Częstym błędem jest dobór nieodpowiedniego programu prania, który będzie oszczędny w wodę lub nie będzie ustawiony na odpowiednią temperaturę, w której rozpuszczają się kapsułki.
Dokładnie przeanalizuj cykl, w którym nie doszło do wykorzystani kapsułki. Nie warto z nich przedwcześnie rezygnować, ponieważ kapsułki cenione są głównie za wygodę, której możesz się zbyt pochopnie pozbawić.
Jak prawidłowo używać kapsułki do prania?
W pierwszej kolejności należy zmienić temperaturę prania na wyższą. Możesz sprawdzić, czy po tym zabiegu problem zniknął. Wystarczające jest jej podwyższenie do 30-40°C. Cieplejsza temperatura sprzyja topnieniu membrany i detergent nie będzie się osadzać we wnętrzu pralki. Równolegle należy przestrzegać wartości poprawnego załadunku pralki. Przepełnienie pralki odbiera im dostęp do wody i przestrzeni, więc kapsułka nie może się prawidłowo poruszać we wnętrzu w optymalnych warunkach.
Istotne jest regularne czyszczenie pralki. Resztki niewykorzystanych detergentów i kamień mogą zalegać wewnątrz pralki, dlatego proces będzie zakłócony. Regularnie, najlepiej raz w miesiącu należy włączyć pełny cykl prania bez zawartości z dodatkiem octu lub specjalnych środków czyszczących pralkę. Jednocześnie zawsze sprawdzaj, aby środek piorący pochodził od uznanych producentów i był wysokiej jakości.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne