Dyrektywa work life balance z 2023 roku – prawa pracownika

Pojęcie work life balance robi ostatnio zawrotną karierę. Zobacz, co zmieniła dyrektywa z 2023 roku. Czy ułatwi pracownikom osiągnięcie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym?

Work life balance, czyli równowaga między życiem prywatnym i zawodowym a dyrektywa z 2023 roku

Wszyscy chcemy mieć udane życie zawodowe, ale nie zaniedbywać przy tym prywatnych spraw, zwłaszcza obowiązków rodzicielskich. W 2023 roku weszła w życie dyrektywa unijna work life balance, regulująca przepisy ułatwiające pracownikom osiągnięcie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Dotyczy ona między innymi urlopu opiekuńczego, dodatkowych dni wolnych z powodu działania siły wyższej, urlopu dla ojców i możliwości pracy zdalnej.

Work life balance – dlaczego to takie ważne?

Powoli do przeszłości odchodzą czasy, gdy wielu z nas było w pracy od rana do wieczora, zaniedbując przy tym partnerów, życie rodzinne oraz wypoczynek. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że zachowanie równowagi i ograniczenie godzin pracy może pomóc uniknąć wypalenia zawodowego. Na szczęście rozumie to także coraz więcej właścicieli firm i zaczyna bardziej dbać o swoich pracowników.

Dlaczego work-life balance jest tak istotną sprawą? Możliwość znalezienia czasu dla swojej rodziny, a także na pielęgnowanie swoich pasji nie tylko poprawia ogólne zadowolenie z życia, ale jest też ważne z punktu widzenia profilaktyki zdrowia psychicznego. Spędzając zbyt dużo czasu w pracy, możemy szybko się wypalić. Depresja, lęki, zaburzenia snu, uzależnienia, problemy z koncentracją – wszystko to może być skutkiem zaburzonej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Dyrektywa work-life balance z 2023 – co musi zapewnić pracodawca?

26 kwietnia 2023 r. weszła w życie unijna dyrektywa parlamentu europejskiego i rady (UE) 2021/1159 nazywana dyrektywą work life balance, której zdaniem jest pomóc pracownikom w wypełnianiu nie tylko obowiązków w pracy, ale też w domu.

Jakie istotne zmiany wprowadziły nowe przepisy dla pracownika?

  • Pracownik ma prawo do dodatkowych 2 dni urlopu (16 godzin w roku kalendarzowym) w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych działaniem siły wyższej.
  • Ojcowie mają prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, przy czym okres ten nie może zostać przejęty przez matkę dziecka i powinien zostać wykorzystany w pierwszym roku życia dziecka.
  • Zasiłek rodzicielski wynosi 70% średniego rocznego wynagrodzenia pracownika.
  • Pracownik po podpisaniu umowy o pracę na okres próbny może w tym samym czasie pracować dla innego pracodawcy na podstawie innej umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, co ma z zadanie chronić ich interesy podczas okresu próbnego.
  • Czas pracy, czyli godzina rozpoczęcia i zakończenia wykonywania obowiązków, powinien być elastyczny, o ile nie istnieją żadne przeciwwskazania techniczne lub związane z organizacją pracy.
  • Pracownik ma prawo do wykonywania pracy zdalnej, jeśli pozwala na to rodzaj wykonywanych obowiązków. 
Polecamy:  Jak rysować na komputerze? Jak tworzyć rysunki na tablecie?

Równowaga między pracą i życiem – co jeszcze może zrobić pracodawca?

Wydaje się, że właściciele firm mają dużo obowiązków wobec zatrudnianych osób, ale każdy rozsądny pracodawca dobrze wie, że wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest zdecydowanie bardziej wydajny od wypalonego i zestresowanego. Ilość przepracowanych godzin wcale nie wpływa pozytywnie na efektywność. 

Z tego względu coraz więcej osób stara się dodatkowo zadbać o work-life balance pracowników, na przykład ograniczając pracę w weekendy, podchodząc elastycznie do czasu pracy i zapewniając dodatkowe benefity takie jak ubezpieczenie i prywatna opieka medyczna dla rodzin, a także dbając o zachowanie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. 

Sposoby na zachowanie work life balance

Pracownik również powinien na własną rękę szukać sposobów na zadbanie o lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto korzystać z możliwości zapewnianych przez prawo i pracodawcę, na przykład nie odkładać urlopu na później i raz na jakiś czas brać chociaż kilka dni wolnego, które pozwolą na zregenerowanie się i nabranie sił do dalszej pracy. Dobrze jest regularnie wykonywać badania profilaktyczne i chodzić do lekarza za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba, zwłaszcza jeśli właściciel firmy umożliwia korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Z kolei benefity takie jak popularna karta Multisport niech zachęcą do uprawiania ulubionego sportu.

Nowe przepisy ułatwiają osiągnięcie work-life balance, trzeba tylko chcieć z nich korzystać i dodatkowo mieć zawsze na uwadze jak istotna jest w życiu równowaga.