Jak odmulić komputer i przyspieszyć laptopa z systemem Windows 10?

Komputer stacjonarny można łatwo modyfikować, jeśli działa zbyt wolno. Ale co z laptopem? Nie zawsze trzeba wymieniać hardware, żeby usprawnić działanie sprzętu. Sprawdź, jak odmulić komputer i cieszyć się wysoką wydajnością.

Nie każdy wie, jak odmulić komputer w skuteczny sposób. Wiele aplikacji systemowych pozwala wyczyścić dysk ze zbędnych plików, ale to może nie wystarczyć. Wyjaśniamy, jakie metody są przydatne w czyszczeniu komputera i jak zapewnić sobie wysoką wydajność sprzętu przez długi czas.

Dlaczego komputer lub laptop uruchamia się długo?

Nowy sprzęt zawsze działa świetnie, ale po pewnym czasie każdy użytkownik zadaje sobie pytanie – jak odmulić komputer? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym objawem, na który warto zwrócić uwagę, jest spowolnienie podczas uruchamiania. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska są niepotrzebne programy, które uruchamiają się wraz z systemem. Z obecności niektórych z nich użytkownicy nawet nie zdają sobie sprawy, a mają one realny wpływ na działanie systemu.

Jeśli jakaś funkcja nie jest potrzebna, można wyłączyć ją z menu autostartu. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek Windows i uruchomić menadżer zadań. W zakładce autostartu pojawią się aplikacje, które startują wraz z systemem.

Jak odmulić komputer?

Zbyt wolne działanie komputera może być spowodowane przeciążeniem dysku. Jest widoczne zarówno przy nośnikach HDD, jak i SSD. Oczyszczanie dysku można wykonać przy pomocy dedykowanych aplikacji systemowych lub zewnętrznego oprogramowania. Warto posiadać wolne miejsce na dysku, żeby urządzenie szybciej działało. Także pozostałości po odinstalowanych aplikacjach i uszkodzone wpisy rejestru mogą spowalniać komputer.

Jak czyścić dysk w systemie Windows 10?

System operacyjny Windows 10 posiada wbudowane narzędzie do oczyszczania dysku twardego. Można z niego korzystać po wpisaniu „oczyszczanie dysku” w polu wyszukiwania w menu Start. Nie trzeba do tego zainstalować żadnego dodatkowego oprogramowania, chociaż istnieje wiele programów, dzięki którym konserwacja softu jest prostsza. Po otworzeniu okna aplikacji trzeba ustawić, który dysk ma zostać sprawdzony. To skuteczny sposób na to, jak odmulić komputer łatwo i szybko.

Polecamy:  Słuchawki bezprzewodowe do telewizora – Czym są i jak działają?

Jakie metody na przyspieszenie komputera wybrać?

Do problemu spowolnionego komputera można podejść dwojako. Żeby go przyśpieszyć, można dokupić lepszy sprzęt albo uporządkować system Windows. W panelu sterowania znajdź opcję, która pozwala usuwać aplikacje, a następnie odinstaluj wszystkie, których nie używasz. Także pliki tymczasowe mogą zajmować dużo miejsca.

Przeglądając zawartość dysku, trzeba pamiętać o tym, że pliki systemowe są konieczne dla prawidłowego działania. Sprawdź też, czy wersja systemu jest najnowsza. Aktualizacje poprawiają wydajność i bezpieczeństwo. 

Czy defragmentacja dysku wpływa na wydajność?

Jednym ze sposobów na to, jak odmulić komputer, jest defragmentacja dysków. W nowych wersjach systemów firmy Microsoft dzieje się to automatycznie. Proces ten przynosi najlepsze efekty w przypadku dysków HDD. Ma on większy wpływ na pracę komputera, jeśli dyski są zapełnione w znacznym stopniu.

Jakie pliki usunąć, żeby przyspieszyć działanie komputera?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – niepotrzebne i nieużywane. Na wydajność komputera podczas codziennej eksploatacji wpływa poziom zapełnienia dysków. Wiele plików, takich jak filmy, zdjęcia czy prezentacje, można trzymać na zewnętrznych nośnikach, co pozwala zoptymalizować obciążenie dysku i przyspieszyć wydajność. Jeśli masz możliwość zgrania dużych plików na zewnętrzny nośnik – zrób to.

Dysk SSD, nowy procesor  i szybka pamięć RAM – aktualizacja oprogramowania to nie wszystko

Nie zawsze zakup nowego komputera jest niezbędny, żeby poprawić wydajność, ale jeśli to możliwe, to czemu nie? Większa ilość pamięci RAM to nieduży wydatek, który może pozytywnie wpłynąć na szybkość komputera. Przyspieszenie laptopa w ten sposób zwykle nie jest możliwe, ale w przypadku komputerów stacjonarnych już tak. Szczególnie przejście z dysku HDD na SSD zrobi ogromną różnicę w użytkowaniu komputera.

Zwiększając moc obliczeniową swojego komputera, można przyspieszyć działanie systemu. Szybszy procesor, który posiada większą liczbę rdzeni i wątków, pozwoli na lepszą obsługę wielu zadań jednocześnie. Żeby komputer działał szybciej, można także zainstalować nowy system. Metodę warto zawsze dobrać indywidualnie.