Telewizja dociera do milionów odbiorców w całym kraju. Chcąc odbierać podstawowe kanały, wystarczy posiadać odbiornik i antenę. Ale jak podłączyć antenę do telewizora w sposób prawidłowy? Sprawdź.
Nie wystarczy podłączyć telewizor do prądu, żeby odbierać telewizję. Nawet wykupienie pakietu dodatkowych kanałów nie pomoże, jeśli nie wepnie się przewodu do gniazda antenowego. Ponadto trzeba także odpowiednio ustawić antenę, żeby zapewnić sobie sygnał. Wyjaśniamy, jak podłączyć antenę do telewizora w kilku prostych krokach.
Spis treści:
Jak podłączyć antenę do telewizora krok po kroku?
Podłączywszy zasilacz do prądu, należy zająć się tym, żeby sygnał telewizji naziemnej docierał do odbiornika bez zakłóceń. Sygnał z anteny przesyłany jest do telewizora za pośrednictwem kabla antenowego. Do tego zadania wykorzystuje się standardowy kabel koncentryczny. Jeden jego koniec należy podłączyć do anteny, a drugi bezpośrednio do telewizora lub dekodera.
Wiele telewizorów posiada wbudowany dekoder, który umożliwia odbieranie sygnału telewizyjnego w standardzie DVB-T2 HEVC. Kabel antenowy musi posiadać oplot, który chroni sygnał przed zakłóceniami. W przypadku wielu odbiorników można zastosować rozgałęźnik.
Jak uzyskać sygnał antenowy naziemnej telewizji cyfrowej?
Dysponując zbyt krótkim przewodem antenowym, można wykorzystać złącza, które pozwolą go przedłużyć. Do przechwytywania wysokiej jakości sygnału telewizji naziemnej z nadajnika wystarczy standardowa antena telewizyjna. Kabel należy podłączyć do telewizora poprzez wpięcie wtyczki do gniazda.
Jeśli TV nie posiada wbudowanego tunera DVB-T2, wówczas przewód antenowy podłącza się do dekodera. Mając wiedzę o tym, jak podłączyć antenę do telewizora, można cieszyć się z szerokiego wyboru kanałów telewizji naziemnej lub cyfrowej w wykupionym pakiecie.
Jaki kabel antenowy zapewni najlepszy odbiór sygnału?
Chcąc podłączyć telewizor do gniazda antenowego, trzeba dysponować odpowiednim kablem. Z jednej anteny może korzystać kilka odbiorników. Niezbędny będzie wówczas rozgałęźnik antenowy. Kabel koncentryczny używany do telewizora musi składać się z kilku elementów. Wewnątrz znajduje się żyła wykonana z miedzi lub aluminium. Zewnętrzna warstwa to otoczka, do której wykonania wykorzystuje się polietylen.
Ważnym elementem przewodu antenowego jest ekranowanie. Dzięki temu sygnał nie jest zakłócany przez lokalne pola elektromagnetyczne. Kabel trzeba oczywiście podłączyć do telewizora lub dekodera. Można przy tym wykorzystać rozdzielacz. Jeśli nie ma się dostępu do instalacji antenowej, można wykorzystać antenę pokojową.
Czy telewizja satelitarna wymaga wzmacniacza sygnału?
Ważnym elementem instalacji antenowej przystosowanej do odbierania telewizji satelitarnej jest tak zwany talerz. To antena, która jest przystosowana do odbierania sygnału satelitarnego. W takim przypadku kabel antenowy należy podłączyć tak samo – do złącza antenowego w odbiorniku. Jeśli ma się telewizor z dekoderem, wówczas nie trzeba podłączać nic do zewnętrznych urządzeń. Nieprawidłowe podłączenie przewodu będzie skutkowało brakiem sygnału i kanałów.
Czy można podłączyć kabel koncentryczny do dekodera telewizyjnego?
Wiedząc, jak podłączyć antenę do telewizora, można podłączyć antenę naziemną bezpośrednio do dekodera. To rozwiązanie dotyczy przede wszystkim starszych odbiorników. Warto się upewnić, że kabel jest odporny na zakłócenia. Jeśli jest zbyt krótki, żeby połączyć wszystkie urządzenia, wówczas można zdecydować się na przedłużenie kabla antenowego.
Nie trzeba od razu decydować się na lutowanie kabla antenowego – o wiele lepiej zdecydować się na specjalną złączkę. Nie wpływa to na jakość obrazu i pozwala odbierać telewizję naziemną bez żadnych przeszkód.
Jak ukryć przewód antenowy przed montażem odbiornika na ścianie?
Czy ukrycie kabla antenowego w ścianie może wpływać na jakość sygnału? Okazuje się, że nie. Do każdej anteny można doprowadzić przewód, który będzie ukryty w specjalnym kanale. Dzięki temu funkcjonują anteny zewnętrzne ustawione daleko od odbiorników. Przewód powinien być dobrze zabezpieczony przed wodą i wilgocią. Jeśli antena wymaga wzmacniacza sygnału, do niego także trzeba doprowadzić przewód antenowy.
Wysokiej jakości kabel koncentryczny gwarantuje wygodne korzystanie nawet z anteny zbiorczej. Czy kabel został podłączony prawidłowo, można ocenić po jakości obrazu i dźwięku emitowanych przez odbiornik.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne