Nikt nie ma już wątpliwości, że należy postawić na system Smart Home. Od czego zacząć wybór systemu, który pozwala m.in. na sterowanie oświetleniem w domu.
Zdalny system sterowania własnym domem – jeszcze kilkanaście lat temu takie rzeczy byłyby nie do pomyślenia. Teraz jednak świat się zmienia i w coraz większej ilości domów ma się do czynienia ze Smart Home. Od czego zacząć? Na co należy zwrócić uwagę, chcąc zacząć przygodę ze Smart Home, która będzie trwać przez długi czas?
Spis treści:
Smart Home – od czego zacząć? Wybór działającego systemu
Możliwość sterowania ogrzewaniem bez konieczności wstawania z kanapy? Czemu nie. Zanim jednak będzie można zapewnić sobie takie udogodnienia, które kontroluje się m.in. przez Bluetooth, Wifi, należy poznać dostępne systemy.
Wśród najpopularniejszych propozycji, znajdują się:
- Google Home – chyba nikogo nie dziwi fakt, że ta propozycja się tu znajduje. Powiązana jest ona z markami Google i Nest. Korzystając z tego rozwiązania, można sterować nie tylko lampami, ale także telewizorem, urządzeniami AGD. Wystarczy wydawać komendy głosowe, dzięki czemu nie zawsze trzeba mieć przy sobie smartfon.
- Amazon Alexa – druga propozycja, która ma szansę na to, aby stać się numerem jeden przed Google Home. Jest to możliwe dzięki temu, że marka pozyskała do współpracy wielu producentów urządzeń AGD. Mowa tu m.in. o Samsungu i Philipsie. Całkiem możliwe, że dołączą do tego inne firmy, które sprawią, że system będzie jeszcze chętniej wybierany.
Inteligentny dom – co na samym początku? Oświetlenie
Wygoda, którą zapewniają urządzenia smart, doceniana jest już nawet przez seniorów, którzy dzięki temu mogą pozwolić sobie na większą ilość odpoczynku. Tym bardziej że mogą oni zarządzać wieloma urządzeniami z poziomu smartfonów od Apple lub innych marek.
W pierwszej kolejności warto zacząć od oświetlenia. Sama wymiana żarówek będzie w stanie sprawić, że będzie można sterować ich jasnością (można ją zwiększać i zmniejszać), a nawet kolorami. Jeżeli tylko ktoś będzie miał ochotę, to oświetlenie w każdej chwili będzie można wyłączyć i włączać. Istnieje możliwość sparowania lamp z czujnikami ruchu. Jeżeli nikt nie będzie się poruszał, inteligentne żarówki wyłączą się samodzielnie.
Smart home – od czego zacząć? Monitoring
Monitoring to kolejna propozycja, która pomoże wyposażyć dom w urządzenia Smart Home. Kamery IP zapewniają ogromną funkcjonalność. Można nimi sterować z poziomu specjalnej aplikacji mobilnej. Jest to tym bardziej możliwe, że będzie można zobaczyć wnętrze swojego domu z dowolnego miejsca. W ten sposób uda się zapewnić większy poziom bezpieczeństwa, a na dodatek będzie można zareagować, wzywając odpowiednie służby, jeżeli w domu będzie działo się coś niepokojącego.
Ogrzewanie i sterowanie RTV/AGD
Dla wielu fenomenem może się okazać możliwość sparowania bezprzewodowego z grzejnikami. Przykładem może być chociażby pompa ciepła lub piece gazowe. Tak, nie będą do tego specjalne połączenia przewodowe. Należy jednak sprawdzić, czy producent zapewnia kompatybilność z dedykowanymi aplikacjami dostępnymi na smartfon. Czy może być coś lepszego niż powrót do domu, który wcześniej został ogrzany przy wykorzystaniu sterowania znajdującego się w telefonie? Takie wygody zostaną docenione na pewno w okresie zimowym. Ważny uwagi jest czujnik temperatury, który sprawi, że w domu nie dojdzie do przegrzania. Co więcej, dla poszczególnych pomieszczeń, zawsze można ustawić inną temperaturę.
W domach nie brakuje inteligentnych urządzeń. Społeczeństwo docenia możliwość ich wykorzystania, dzięki czemu są oni w stanie zapewnić sobie większą ilość odpoczynku. Pralki można ustawić na harmonogram prania. Są takie lodówki, które dzięki dołączonym ekranom, będą wyświetlać swoją zawartość. Rozpoczęcie przygody ze Smart Home sprawi wielu osobom nie lada frajdę. Szczególnie mowa o tych osobach, które kochają nowinki technologiczne.
Wyposażenie Smart Home obejmuje różne udogodnienia. Taki system można stworzyć samodzielnie. Można jednak zdecydować się na założenie systemu od podstaw, który może wymagać położenia odpowiednich kabli. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych preferencji inwestora. Należy przeanalizować dostępne opcje, które aktualnie są możliwe do kupienia na rynku. Jedno jest pewne – nie ma co zwlekać. Tym bardziej że dzięki temu można doprowadzić m.in. do mniejszego zużycia energii. Podłączone urządzenia do systemu będzie sterować się z niezwykłą łatwością.

Redaktor
Interesuje się w zastosowaniami smart home i nowoczesnymi urządzeniami AGD, tak aby ułatwiać sobie codzienne czynności i sprawiać że będą łatwiejsze i przyjemne