Co zrobić żeby laptop się nie przegrzewał – praktyczne porady

Przegrzewający się laptop to zagrożenie dla samego urządzenia, lecz także ogromny dyskomfort w użytkowaniu. Maszyna może się zawieszać i wolniej działać. Konieczne jest więc obniżenie temperatury poszczególnych podzespołów. Sprawdź, jak to zrobić!

Współczesny komputer przenośny to bardzo zaawansowana maszyna, która wykorzystywana jest do wielu bardzo skomplikowanych zadań. Niestety jej olbrzymim minusem jest system chłodzenia, który nie daje sobie rady z utrzymywaniem właściwej temperatury, co rzecz jasna prowadzi do przegrzania. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników zastawia się, gdzie sprawdzić temperaturę procesora i innych elementów, lecz również, jakie schłodzić laptop.

Dlaczego laptop się przegrzewa?

Współczesne komputery charakteryzują się dużą mocą obliczeniową, lecz jednocześnie pracują pod bardzo dużym obciążeniem. Takie elementy jak procesor lub karta graficzna mogą się bardzo mocno nagrzać, przekraczając swoją bezpieczną temperaturę. Oczywiście producenci laptopów stosują różnego typu rozwiązania mające temu przeciwdziałać. Powszechnie wykorzystywana jest pasta termoprzewodząca i system chłodzenia doprowadzający świeże powietrze przez otwory wentylacyjne. Rzecz jasna każdy nagrzewający się podzespół posiada także swój własny radiator odprowadzający ciepło, czyli wysokiej jakości układ chłodzenia. 

Kiedy laptop zaczyna się przegrzewać?

Co dokładnie dzieje się z maszyną, gdy doprowadza się do przegrzewania się komputera? Dochodzi do przekroczenia bezpiecznej temperatury procesora, a także przegrzewa się procesor karty graficznej. Żeby nie doszło do uszkodzenia urządzenia, laptop się wyłącza i dopiero gdy uda się zmniejszyć temperaturę dalsze używanie laptopa będzie możliwe.

Co może spowodować wysoka temperatura twojego laptopa?

Przeciętny domowy komputer cechuje się naprawdę dobrymi parametrami pracy, lecz jego wydajność w dużej mierze zależy od tego, jak swobodny przepływ powietrza będzie miała maszyna i czy odprowadzanie ciepła będzie maksymalnie efektywne. Nawet najlepszy laptop się nagrzewa i finalnie może się przegrzać. Co się wtedy stanie i jakie są najczęstsze objawy, gdy komputer się przegrzewa?
Zbyt wysoka temperatura objawiać się będzie kilkoma charakterystycznymi objawami — obudowa stanie się gorąca, wentylator będzie starał się schłodzić maszynę i będzie chodził bardzo głośno, a nawet system Windows może się wyłączać. Użytkowanie przegrzewającego się laptopa może być zwyczajnie niemożliwe.

Polecamy:  Dlaczego smartwatch nie liczy kroków? Jak zegarek liczy liczbę kroków?

Co zrobić żeby laptop się nie przegrzewał — praktyczne rozwiązania

Czy istnieje jakiś sposób, aby zabezpieczyć się przed przegrzaniem komputera? Oczywiście tak, gdyż to, jaka temperatura będzie w obudowie laptopa, wynika z wielu czynników i użytkownik sam jest w stanie na nie wpłynąć.

Pasta termoprzewodząca

Jeśli chcemy zapewnić właściwą temperaturę pracy CPU i sprawić, żeby się nie przegrzewał, powinniśmy sprawdzić kondycję pasty termoprzewodzącej. Najczęściej laptop się grzeje z powodu zużycia pasty i zaburzenia oddawania ciepła, co zwiększa temperaturę CPU. Żeby usunąć ten problem, wystarczy tylko wymienić pastę termoprzewodzącą. Można zrobić to samodzielnie w domu.

Podkładka chłodząca

Bardzo często chłodzenie procesora i wentylatory w laptopie nie dają sobie rady z nadmiernym obciążeniem. W takim wypadku przydaje się dodatkowe chłodzenie do laptopa, czyli specjalna podstawka chłodząca. Wybór podstawek jest bardzo duży i każdy znajdzie odpowiedni model, który zapewni chłodne powietrze.

Czy każda aplikacja jest potrzebna?

Optymalna temperatura zależna jest nie tylko od samego laptopa, jako urządzenia, lecz również od oprogramowania. Pierwsze co robią pracownicy w serwisie komputerowym, to sprawdzenie, ile i jakie programy są uruchomione. Wysoka temperatura procesora może wynikać ze zbyt dużego obciążenia sprzętu niepotrzebnymi programami i samo ich wyłączenie może spowodować obniżenie temperatury.

Wysoka temperatura laptopa — jak się zabezpieczyć i czyścić swój notebook?

Podkładka chłodząca i monitorowanie procesora w laptopie to bardzo ważne zadania, aby schłodzić laptop, lecz nie mniej istotne jest to, jak się będzie o niego dbało. Jeśli duża powierzchnia będzie zabrudzona i pokrywać ją będzie kurz, koniecznie trzeba będzie wyczyścić laptopa. Zakurzone radiatory i wentylatory zaburzają cyrkulację powietrza i zwiększają temperaturę.
Jak przeprowadzić czyszczenie laptopa? Najlepiej za pomocą sprężonego powietrza. Usunięcie z chłodzenia laptopa całego zabrudzenia spowoduje, że będzie on działał zdecydowanie lepiej. Co zrobić, kiedy laptop się przegrzewa, a nie ma się sprężonego powietrza? Do użytkowania laptopa wystarczy, jeśli wykorzysta się do czyszczenia odkurzacz.